Organizacje
Organizacje działające w ZSZiO
SAMORZĄD UCZNIOWSKI
Samorząd Uczniowski tworzą wszyscy uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Co roku w demokratycznych wyborach przedstawiciele wszystkich klas wybierają prezydium Samorządu Szkolnego.
Prawa i obowiązki samorządu zawarte są w regulaminie zatwierdzonym przez Radę Pedagogiczną. Członkowie prezydium są w stałym kontakcie i na bieżąco współpracują z opiekunem samorządu, Dyrekcją Szkoły, Radą Rodziców i Radą Pedagogiczną. Mają prawo przedstawiać wnioski i opinie we wszystkich sprawach dotyczących uczniów.
Najważniejszym zadaniem samorządu jest organizacja życia szkolnego, różnych imprez kulturalnych i charytatywnych, a zwłaszcza:
- kształtowanie pozytywnych postaw społecznych i patriotycznych,
- tworzenie warunków do rozwoju samodzielności i samorządności uczniów poprzez wyrabianie poczucia odpowiedzialności za podjęte zadania,
- budowanie pozytywnego, sprzyjającego uczeniu się klimatu w szkole,
- rozwój zainteresowań naukowych, sportowych, turystyczno- krajoznawczych,
- tworzenie silnej więzi między uczniami,
- podtrzymywanie tradycji szkoły.
Jeżeli chcesz aktywnie uczestniczyć w życiu szkoły - zapisz się do Samorządu Uczniowskiego.
Zapraszamy wszystkich chętnych, mile widziane są osoby, które chciałyby mieć wpływ na wydarzenia, które odbywają się w naszej szkole.
Osoby należące do Samorządu Uczniowskiego uczestniczą w akcjach charytatywnych, kiermaszach, zbiórkach baterii i nakrętek, należą do Młodzieżowej Rady Powiatu, angażują się we wszystkie przedsięwzięcia szkolne.
Reprezentujemy społeczność szkolną na uroczystościach szkolnych i pozaszkolnych. Członkowie biorą udział w organizacji choinek noworocznych, studniówek, wieczorków, dyskotek.
Bierzemy udział w wycieczkach krajoznawczych, rajdach, wyjściach.
Organizujemy również pomoc koleżeńską.
Będąc w samorządzie jako pierwszy/a będziesz wiedział/a o wydarzeniach szkolnych.
Na pewno będąc w Samorządzie Uczniowskim będziesz bardziej widoczny na tle innych kolegów oraz zostanie to docenione przez nauczycieli, którzy wynagrodzą Twoje starania.
Jeśli jesteś osobą kreatywną twoje pomysły mogą wprowadzić wiele pozytywnych zmian.
Opiekunowie
Anna Sadowska, Iwona Małek, Marta Syty
ZHP
18. Biłgorajska Drużyna Wędrownicza „IGNIS” została powołana 21 grudnia 2016 roku. Harcerze chętnie angażują się w pracę na rzecz drużyny, szkoły i środowiska lokalnego. Aktywnie i sumiennie realizują zadania wynikające z Planu Pracy Drużyny.
Harcerze uczestniczą w licznych uroczystościach patriotycznych, odbywających się na terenie miasta i powiatu biłgorajskiego m.in. obchodach rocznicowych Sowieckiej Agresji na Polskę, uroczystych obchodach Odzyskania Niepodległości przez Polskę, utworzenia Armii Krajowej, uroczystościach Dnia Pamięci Ofiar Katynia, obchodach uchwalenia Konstytucji 3 Maja, zakończenia II Wojny Światowej.
Są współorganizatorami spotkań m.in. z kombatantami z Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Biłgoraju, wigilii patriotycznej, organizowanej przez Rejonowe Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Biłgoraju.
Ponadto harcerze uczestniczą w uroczystych zbiórkach m.in. Dniu Myśli Braterskiej, pielęgnują ideę Betlejemskiego Światełka Pokoju, przekazując go do instytucji biłgorajskich. Aktywnie biorą udział w akcjach charytatywnych „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”, „Szlachetna paczka”, #Szkoła Pamięta”. Każdego roku harcerze biorą udział w akcji ,,Na straży czystej ziemi”, włączają się w akcję ku czci Żołnierzy Wyklętych- Bieg Tropem Wilczym. Od kilku lat , w ramach projektu ,,Kultura 2000”, harcerze współorganizują Festiwal Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej w szkole. Uczestniczą również w wycieczkach , w różne rejony Polski , zwiedzając Karpaty, Beskidy i Bieszczady. Poprzez podejmowane działania harcerze kształtują w sobie poczucie patriotyzmu, odpowiedzialności, obowiązkowości i przywiązania do swojej Ojczyzny, jej historii i własnych korzeni.
Każde tego typu wykonane zadanie daje im wiele satysfakcji i jest zawsze potwierdzeniem ogromnego potencjału, energii, pomysłowości i talentów młodzieży, która chętnie się nimi dzieli.
Jeżeli chcesz zostać harcerzem dołącz do nas!
Opiekunowie:
Dorota Balicka, Anna Gontarz, Anna Różańska
SZKOLNE KOŁO PCK
Szkolne koło PCK liczy 15 członków.
Działania podejmowane przez PCK uwzględniają:
- współpracę z instytucjami i osobami świadczącymi pomoc socjalną, materialną oraz edukację regionalną,
- promowanie honorowego krwiodawstwa,
- promowanie zdrowego stylu życia oraz zapobieganie patologiom i zagrożeniom.
W ramach realizowanych zadań członkowie SK PCK uczestniczą w kwestach organizowanych przez Zarząd Rejonowy PCK, zbierając produkty żywnościowe oraz fundusze na pomoc potrzebującym.
Koło prowadzi stałą współpracę z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie oraz z Zarządem Rejonowym PCK w Biłgoraju propagując ideę honorowego krwiodawstwa poprzez udział w akcjach honorowego oddawania krwi.
W szkole powstała drużyna zajmująca się ratownictwem medycznym, bierze ona udział w zawodach organizowanych przez PCK.
Podejmowane są doraźne akcje na rzecz osób znajdujących się w potrzebie.
OPIEKUNOWIE:
Edyta Kiesz, Monika Ferenc-Cieślak
SZKOLNE KOŁO CARITAS
Jesień bogata w owoce i piękna kolorami. Ludzie młodzi lubią barwy jesieni, ale swoim byciem, zachowaniem, radością przypominają bardziej wiosnę, która rozsiewa wokół siebie radość życia. Taka młodzież, która niesie radość, uśmiech, życzliwość jest w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Dla przeciętnego człowieka nie wyróżniają się niczym nadzwyczajnym. Uczą się, mają przyjaciół, lubią zabawę, marzą o pięknej przyszłości. Są jednak niezwyczajni, bo łączy ich pasja, pragnienie pomagania „komuś”, chęć czynienie dobra. Pomimo „mnóstwa” nauki potrafią znaleźć czas, aby dzielić się nim z innymi w szkole i środowisku lokalnym.
W naszej szkole działa Szkolne Koło Caritas, którego celem jest włączenie młodzieży na zasadzie wolontariatu w działalność charytatywno – opiekuńczo i wychowawczą prowadzoną przez szkołę. Do tej grupy każdego roku przeciętnie należy ok. 20 osób z klas Technikum i Szkoły Branżowej.
Celem Koła jest kształtowanie postaw duchowych i społecznych młodego pokolenia oraz podejmowanie przez nie dzieł miłosierdzia. Podstawę naszego działania stanowi troska uczniów o potrzeby osób ubogich i potrzebujących, wzajemne zaufanie, współodpowiedzialność i praca zespołowa. W Szkolnym Kole Caritas młodzi ludzie mogą pielęgnować i rozwijać swoje naturalne zdolności, dzielić się bogactwem swojego serca.
Działamy w łączności z Diecezjalnym ośrodkiem Caritas. Przygotowujemy zbiórki, kiermasze, by w ten sposób pozyskać środki na pomoc dla ubogich rodzin uczniów naszej szkoły, ale także włączamy się w akcje ogólnopolskie, takie jak np.: pomoc powodzianom.
OPIEKUNOWIE:
s. Norberta – E. Jamróż,
A. Stańczyk
SZKOLNE KOŁO LOP
Szkolne Koło LOP jest formą pracy pozalekcyjnej. Członkowie koła mają możliwość poznawania problemów ochrony środowiska oraz kształtowania właściwych postaw proekologicznych poprzez różnorodne działania.
Najważniejsze cele działalności LOP to:
- zdobycie i poszerzenie wiedzy przez uczniów z zakresu edukacji ekologicznej,
- rozbudzenie świadomości proekologicznej i rozwijanie zainteresowań przyrodniczych,
- włączenie szkoły w powszechną edukację, dotyczącą zasad i korzyści wynikających z segregacji odpadów komunalnych i ich recyklingu,
- podejmowanie różnych działań na rzecz ochrony środowiska we własnym otoczeniu,
- propagowanie zdrowego stylu życia.
Planowane i realizowane działania Szkolnego Koła LOP to między innymi: ogólnopolska akcja „Sprzątanie Świata ”, zbiórka elektroodpadów, udział w konkursach i olimpiadach ekologicznych, poznanie lokalnego środowiska przyrodniczego przez organizację wyjść i wycieczek np. do OEM w Zwierzyńcu, Roztoczańskiego Parku Narodowego, Oczyszczalni Ścieków w Biłgoraju, upowszechnianie wiedzy ekologicznej przez redagowanie gazetek, zapraszanie specjalistów związanych z ochroną środowiska i zdrowiem na prelekcje.
Opiekun:
Dorota Turczyniak
SZKOLNE KOŁO PTTK
Szkolne Koło PTTK działa w naszej szkole od kilkunastu lat. Działalność Koła odbywa się na kilku płaszczyznach:
- poznawanie własnego regionu - środowiska przyrodniczego i dziedzictwa kulturowego,
- rozwijanie zainteresowań turystyką krajoznawczą,
- doskonalenie umiejętności korzystania z mapy i orientacji w terenie,
- rozumienie prawidłowości przyrodniczych, gospodarczych i społecznych,
- wzbogacanie repertuaru środków i technik rozwoju umysłowego i duchowego ucznia o narzędzia i metody oferowane przez współczesną technologię informacyjną i komunikacyjną,
- przygotowanie do życia w społeczeństwie informatycznym i odpowiednie współtworzenie świata - kształtowanie przekonań i postaw; poprawianie sprawności fizycznej, stanu zdrowia, zachęcanie do rekreacji i wypoczynku na świeżym powietrzu.
Szkolne Koło PTTK oferuje uczniom możliwość udziału w różnych formach wypoczynku. Wycieczki, rajdy rowerowe i piesze i wypady w ciekawe miejsca to nie jedyny cel Koła. Prowadzone są również zajęcia teoretyczne, które przybliżają geografię, historię i specyfikę regionu, w którym żyjemy. Uczestniczymy w konkursie Wiedzy o Ziemi Biłgorajskiej i Ogólnopolskim Turnieju Turystyczno- Krajoznawczym.
W naszym kole panuje miła i serdeczna atmosfera. Wszyscy zainteresowani mile widziani.
OPIEKUN:
Łukasz Norton
Spółdzielnia Uczniowska „Ogniwo”
Spółdzielnia Uczniowska „ Ogniwo” od wielu lat prowadzi dla całej społeczności szkolnej sklepik. Aby zapewnić uczniom i pracownikom szkoły szeroki asortyment artykułów spożywczych spółdzielnia nawiązała współpracę z lokalnymi przedsiębiorcami, dlatego codziennie dostarczane jest świeże pieczywo. W swoim asortymencie mamy również soki i wodę oraz zdrowe słodycze.
Oprócz działalności handlowej „ Ogniwo ” współorganizuje imprezy kulturalne, włącza się w akcje charytatywne, które są przeprowadzane w naszej szkole lub poza nią. Współpracuje również ze wszystkimi organizacjami młodzieżowymi. Pomaga w zorganizowaniu różnorodnych imprez szkolnych oraz sponsoruje nagrody dla uczniów biorących udział w konkursach organizowanych przez inne organizacje uczniowskie. Dochód spółdzielni przekazywany jest potrzebującej młodzieży w postaci dofinansowania do paczek świątecznych oraz innych form pomocy materialnej.
OPIEKUNOWIE:
- M. Syty, Ł. Furlepa