ERASMUS+ 2022
KONFERENCJA PODSUMOWUJĄCA PROJEKT
W dniu 24 października 2023r. odbyła się konferencja podsumowująca zrealizowany projekt „Mobilność szansą na rozwój”. Spotkanie było znakomitą okazją, by jeszcze raz spotkać się z uczestnikami projektu, opiekunami, wszystkimi osobami zaangażowanymi w jego realizację, a także wymienić doświadczenia i podsumować efekty wynikające z realizacji projektu. Uczestnicy konferencji mogli także powspominać wspólne chwile spędzone we Włoszech. Uroczystość uświetniła swoim przybyciem pani Marta Marchewka – Skurzak - Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz przedstawiciele lokalnych mediów. Pani Kierownik podkreśliła istotę kreatywności i pracowitości jako szansy na rozwój i doskonalenie umiejętności społecznych, niezbędnych do realizacji własnych celów. Zachęciła też uczestników do nieustannego rozwoju. Natomiast dyrektor ZSZiO pan Adam Balicki przedstawił, w jaki sposób przebiegała realizacja projektu przez uczestników z naszej szkoły. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali certyfikaty oraz drobne upominki. Dla zebranych gości zaplanowano również poczęstunek, który przypomniał wyśmienity smak kuchni włoskiej.
Nasze 3 tygodnie praktyki zagranicznej we włoskiej Martina Franca dobiegają końca. Poznaliśmy włoska kulturę, próbowaliśmy tradycyjnych włoskich potraw oraz podpatrzyliśmy nowe techniki pracy w naszych zawodach.
Niektórzy z nas byli pierwszy raz za granicą ale wszyscy doskonale odnaleźliśmy się w nowej sytuacji. Ostatni weekend spędziliśmy na plaży w Torre Canne opalając i kapiąc się w Adriatyku oraz zwiedzając Polignano e Mare i Monopoli.
Mieliśmy wyjątkową okazję uczestniczyć w uroczystościach związanych ze świętem patronów miasta Martina Franca. Parady, koncerty muzyczne, procesje, fajerwerki, ogromne wesołe miasteczko, piękne iluminacje świetlne to tylko niektóre z atrakcji tego 3-dniowego święta.
A jak radziliśmy sobie na praktykach możecie zobaczyć na zdjęciach.
Kolejne dni zagranicznych praktyk we Włoszech Odpoczywamy, zwiedzamy no i oczywiście chodzimy na praktyki…..ale dajemy radę!!!!
Słońce, plaża, piękne widoki Puglii i życzliwi Włosi….
Prawdziwe wakacje… jest nam czego zazdrościć!!!
Kolejna grupa z projektu Erasmus+ na zagranicznych praktykach zawodowych w Martina Franca .Przez pierwsze dni pobytu poznawaliśmy miasto, odkrywaliśmy ciekawe miejsca a przy tym świetnie się bawiliśmy. Brak znajomości języka włoskiego nie stoi nam na przeszkodzie w porozumiewaniu się w miejscach pracy i nawiązywaniu nowych znajomości.
Zagraniczne praktyki zawodowe
Kolejne dni pobytu w Martinie Franca są dla nas (nie)typowymi dniami pracy, uczniowie mają okazję nabyć praktyczne umiejętności zawodowe wymagane na rynku pracy, które poświadczone zostaną międzynarodowym certyfikatem.
Fryzjerzy pracują w prestiżowych salonach: Primo Piano, Hair Garage, poznając m.in. metody pielęgnowania włosów, techniki strzyżenia czy modelowania według włoskich trendów.
Technicy hotelarstwa odbywają praktyki w 4 i 5 gwiazdkowych hotelach: Parco delle querce, Agenzia viaggi Mappart. Natomiast technicy organizacji turystyki pracują w punktach obsługi turystycznej i muzeum: Info point Martina Franca, Ecomuseo Martina Franca Sale Mobilitarii.
Wszyscy praktykanci zdobywają wiedzę o włoskiej kulturze, stylu życia, szlifują język angielski oraz uczą się zwrotów i wyrażeń włoskich. Bywa też tak, że na potrzeby sytuacji tworzony jest język „migowy” ;)
W czasie wolnym od pracy uczniowie odkrywają nowe zakątki: Alberobello, Locorotondo, Taranto, Monopolii, Polignano a Mare, spacerują po Martina Franca, robią zakupy i próbują regionalnych przysmaków.
Uczestnicy I mobilności Erasmus+ we Włoszech
15 uczniów naszej szkoły realizuje 3 tygodniowe praktyki zawodowe w malowniczej miejscowości Martina Franca we włoskim regionie Apulia.
Uczniowie zdobywają doświadczenie zawodowe, kształcą kompetencje społeczne oraz umiejętności językowe. Udział w mobilności jest doskonałą okazją do poznawania południowych Włoch, zawierania nowych znajomości oraz wymiany doświadczeń z uczniami z innych krajów Europy. Ponadto uczestnicy projektu mają możliwość poznawania kultury i obyczajów mieszkańców tego regionu.
Udział w projekcie jest bezpłatny, finansowany ze środków UE.
Rozpoczynamy zagraniczne praktyki zawodowe we Włoszech
W czwartek 27 kwietnia odbyło się spotkanie z uczestnikami I mobilności i ich rodzicami dotyczące organizacji wyjazdu na zagraniczne praktyki zawodowe do Włoch w ramach programu Erasmus+.
Podczas spotkania zaprezentowano miejsca pracy, w których będą odbywały się praktyki, miejsca i warunki zakwaterowania, program kulturowo-integracyjny oraz szczegóły dotyczące wyjazdu.
W środę 3 maja grupa młodzieży wraz z opiekunami wyruszyła na południe Włoch aby rozpocząć swoje pierwsze praktyki zawodowe poza granicami kraju.
Po długiej podróży zostaliśmy życzliwie przywitani przez partnera Cultura e dintorni w Martina Franca.
SPOTKANIE INFORMACYJNE PO WIZYCIE PRZYGOTOWAWCZEJ
W dniu 5.04.2023r. odbyło się w szkole spotkanie informacyjne zespołu projektowego z uczestnikami mobilności, którego celem było podzielenie się spostrzeżeniami z wyjazdu do Włoch na wizytę przygotowawczą. Przekazano uczniom szczegółowe informacje na temat miejsca odbywania praktyk zawodowych, przedstawiono pracodawców, podano informacje na temat miejsca zakwaterowania i wyżywienia oraz zaprezentowano miasto Martinę Franca, w którym uczniowie spędzą 3 tygodnie.
WIZYTA PRZYGOTOWAWCZA DO PROJEKTU
W dniach od 28-31.03.2023r. odbyła się wizyta przygotowawcza dotycząca realizacji projektu ”Mobilność szansą na rozwój” . Głównym celem wizyty było bezpośrednie nawiązanie współpracy z nową organizacją partnerską Cultura e Dintorni Apsets we Włoszech.
Podczas wizyty w Martina Franca, omówione zostały najważniejsze kwestie dotyczące organizacji praktyk zawodowych. Wspólnie z partnerem przeanalizowano harmonogram pobytu uczniów, zapoznano się z bazą noclegową, omówiono kwestie wyżywienia, doprecyzowano program kulturowy oraz transport uczestników. Omówione zostały metody monitorowania, ewaluacji i upowszechniania rezultatów projektu.
Drugim etapem wizyty było odwiedzenie pracodawców i poznanie miejsca praktyk zawodowych naszych uczniów, czyli zakładów fryzjerskich, hoteli, restauracji oraz punktów sprzedaży, aby upewnić się, że są to miejsca zgodne ze standardami wymagań egzaminacyjnych oraz z preferencjami przyszłych pracodawców.
Pierwsza grupa uczniów Technikum ZSZiO wyjedzie na zagraniczne praktyki już w maju,
a kolejna grupa w czerwcu. Szkołę reprezentował podczas wizyty przygotowawczej Zespół Projektowy w składzie: Dyrektor Szkoły Adam Balicki, koordynator projektu Magdalena
Burdzań – Harasim oraz pracownik do spraw monitoringu Dorota Wszolak.
PRZYGOTOWANIE DO WYJAZDU
Rozpoczął się etap przygotowania uczestników I i II mobilności, którzy już w maju i czerwcu rozpoczną praktyki zawodowe we Włoszech. W każdej grupie wyjedzie 15 uczniów i 2 opiekunów. Aktualnie w ramach działań przygotowawczych uczniowie biorą udział w zajęciach kulturowych, których celem jest poznanie specyfiki kraju docelowego (gospodarki, środowiska, turystyki). Zajęcia prowadzą nauczyciele geografii pani Monika Dudek i pani Beata Pieczonka. Uczestnicy projektu realizują także zajęcia pedagogiczne prowadzone przez psychologa szkolnego panią Joannę Cudziło - Gil, na których mają możliwość poznać się bliżej, określić swoje mocne strony, oczekiwania względem wyjazdu, a także uczą się jak radzić sobie ze stresem, który może towarzyszyć im podczas wyjazdu zagranicznego. Uczniowie realizują też 20 godzinny kurs języka angielskiego prowadzony przez panie Annę Pawelec oraz Joannę Dubaj.
SPOTKANIE INFORMACYJNO - PROMOCYJNE
W dniu 20.12.2022r odbyło się w szkole spotkanie organizacyjne dla uczniów, którzy zakwalifikowali się do udziału w projekcie oraz ich rodziców. Na spotkaniu przedstawiono ideę projektu, źródło finansowania, cele projektu, plan działań, przekazano informacje na temat roli partnera w projekcie, omówiono kwestie formalne oraz przekazano informacje na temat wymaganych dokumentów. Uczestnicy projektu oraz ich rodzice w sposób bezpośredni mogli dowiedzieć się o planowanych formach przygotowania uczniów do wyjazdów oraz organizacji mobilności.
W ramach programu Erasmus+ akcja KA122-VET - Krótkoterminowe projekty na rzecz mobilności osób uczących się i kadry w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego z dniem 1 października 2022r. rozpoczynamy realizację projektu Mobilność szansą na rozwój. Naszym partnerem w projekcie będzie włoskie stowarzyszenie CULTURA E DINTORNI z siedzibą w miejscowości Martina Franca. Stowarzyszenie zajmuje się doskonaleniem zawodowym, społecznym i artystycznym w dziedzinie kształcenia i edukacji, kultury, rozrywki, turystyki, i innowacji technologicznych. Ma doświadczenie w realizacji programów Erasmus Plus.
W projekcie weźmie udział 30 uczniów z III klas technikum z następujących zawodów: technik hotelarstwa, technik gastronom, technik kelner, technik obsługi turystycznej, technik handlowiec, technik fryzjer.
Uczniowie podzieleni będą na 2 grupy po 15 osób. Przed wyjazdami planowane jest dla nich przygotowanie. W tym celu prowadzone będą zajęcia pedagogiczne (10 godz/grupa), kulturowe (10 godz/grupa) i kurs jęz. angielskiego (20 godz/grupa). Ponadto zaplanowana jest wizyta przygotowawcza, w marcu/kwietniu 2023 r.
Dzięki realizacji praktyk uczniowie:
- nauczą się pracy w międzynarodowym zespole oraz wyrobią poczucie odpowiedzialności za jakość wykonywanej pracy,
- rozwiną kompetencje językowe, szczególnie słownictwo związane z wykonywanym zawodem,
- rozwiną umiejętności nawiązywania kontaktów z osobami z innych krajów oraz kultur,
- zdobędą doświadczenie zawodowe w pracy w firmach zagranicznych,
- wykształcą postawę otwartości i tolerancji w środowisku odmiennym kulturowo.
Do pobrania